KREŞ \ YÜRÜME BECERİLERİ

HAREKET KOORDİNASYON YETENEKLERİ 1-2 YAŞ

 

Bu yaştaki çocuklar için yürümeyi öğrenmek büyük bir kazanım ve dönüm noktasıdır. Yıllar geçtikçe daha da iyi yapacakları bu temel aktivite için biraz pratiğe ihtiyaçları var. Hareket kabiliyetlerinin artması demek, daha önce erişemedikleri yerlere erişebilir hale gelmeleri anlamına da geldiği için, bulunduğu ortamı kontrolünüz altında tutmalısınız.

Çoğu çocuklar yürümeyi ilk doğum günlerinden önce öğrenseler de bazılarında bu süreç daha fazla sürebilir. İlk adımlarını attıktan yaklaşık 6 ay sonra, ilk olarak yetişkinler gibi yürürken ellerini önde değil yanda tutmayı öğrenirler. Bu dönemde çevresindeki yetişkinlerin hareketlerini taklit ederek, yürüyüşlerini onlarınkine benzetmeye çalışırlar.

Sürekli pratik yaptığı bu aylarda, minikler bolca düşerler ve kalkarlar. Bu ufak kazalar da öğrenmenin bir parçasıdır. Her kazayı önleyemezsiniz ama bazı tedbirleri alabilirsiniz. Biz bilgi köprüsü kreşi olarak önemli tedbirler almayı görev bildik keskin mobilya kenarları kapı aralıkları sert zeminler gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak mümkün olduğunca güvenli bir pratik alan oluşturduk.

Birkaç ay sonra çocuğunuz artık yürürken elinde oyuncağını taşımak gibi kabiliyetler de kazanacaktır. Bu, onların özgüvenlerini iyice artırır. İkinci yılın ortalarından itibaren artık koşabilir, zıplayabilir, elindeki oyuncak topu fırlatabilir. Bu yeteneklerini oyun oynarken iyice geliştireceğine emin olabilirsiniz.

Çocukların hareket kabiliyetleri arttıkça, öğrenmeye olan hevesleri de artacaktır. Bilgi köprüsü kreşimizde öğretmenlerimizin uyguladıkları programla 1-2 yaş aralığındaki çocuklara hareket etmelerini teşvik edici aktiviteler uygulanarak yürüme yeteneğini pratik etme şansı verilir.