KREŞ \ TUVALET EĞİTİMİ

2-3 YAŞ ÇOCUKLARINDA TUVALET EĞİTİMİ

 

Çocuğun birey olma yolunda erken çocukluk döneminin önemli süreçlerinden bir tanesi olarak sayılabilecek tuvalet eğitimi, çocuğa tuvalet alışkanlığını kazandırması yönünde eğitimi verecek kişilerin ona destek olması ve eğitmesi olarak tanımlanabilir. İlerleyen dönemlerde çocukların özbakım becerilerini kazanması açısından da köşetaşı niteliğinde olan bu sürecin etkin bir şekilde devam etmesi için dikkat edilmesi gereken bir takım işaretler vardır.

Çocuğun kendi bedensel duyumlarını hissettiği, ihtiyaçlarını anlattığı, bunların sorumluluğunu almayı ve bedensel sınırlarını öğrendiği dönemdir. 'Tuvalet alışkanlığı çoğu zaman iki yaş civarında kazanılır. Bu dönem çocuğun, başkalarından gelen önerilere kolayca uyum göstermediği, sıklıkla yoğun çatışmaların yaşandığı bir döneme rastlar.

Çocuk bağımsız bir birey olma yolunda gelişirken, kendi bağımsızlığı ile başkalarının onayı arasında bir denge oluşturma çabası içindedir. Yine bu dönemde, çocuğun çiş ve kakaya yüklediği anlam da yetişkinlerinkinden farklıdır.
Çocuklar bedenlerinde ürettikleri nesnelere ilgi duyarlar. Bedenleri nasıl önemliyse onlar için, bedenlerinden çıkan şeyler de çok değerlidir.
Ebeveynler, onları dışarı atıp kurtulmasıyla ilgili çocuğunu ödüllendirirken, çocuğun zihni karışır, çünkü o aslında kendisi için çok değerli olan şeylerden ayrılmak istemeyebilir. Çocuğun çiş ve kakasını tuvalete yapıyor olması, bir anlamda anne-babasını mutlu edecek bir hediye niteliği taşır.
Tuvalete oturmanın çocuğun kendi iyiliği ve rahatı için yapacağı bir şey olduğu mesajının verilmesi işleri kolaylaştırabilir. Annesi babası tarafından bağımsızlığı için yeterince desteklenen, girişimciliği nedeniyle cesaretlendirilen çocukların kendilerine olan güvenleri artar ve gelişimlerinin önü açılmış olur.

Tuvalet eğitimine başlamak için çocuğun, fizyolojik olarak kas gelişimini tamamlamış, gelişimsel olarak kendini ifade edebilecek becerileri kazanmış olması ve aynı zamanda da psikolojik olarak sağlıklı bir dönemde olması beklenmelidir.
 


Eğitime başlamak için...

  • Çocuğunuz yürüyorsa,
  • Verdiğiniz bazı komutları yerine getirebiliyorsa,
  • İsteklerini konuşarak anlatabiliyorsa,
  • Gün içinde 2-3 saat kuru kalabiliyorsa,
  • Altı ıslandığında rahatsızlığını ifade edebilecek hale gelmişse, tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünebiliriz.

Tuvalet eğitimi vermek için en uygun dönem 24-36 aylar arasıdır. Bu yaş aralığı baz alınarak öğretmenlerimiz ve annelerimiz tarafından uygun zaman belirlenerek tuvalet eğitimine başlanır.