KREŞ \ REHBERLİK

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BÖLÜMÜ

 

Okul öncesi dönemde çocuğun gelişiminin her yönüyle sağlıklı olması, okul ortamına uyum sağlaması ve potansiyelini ortaya koyabilmesi için eğitim çalışmaları rehberlik hizmetiyle birlikte yürütülmelidir. Çocuk psikologları çocuklarla iletişim kurmanın yolu olan oyun ile çocukların dünyalarına girerler. Aile, okul iş birliği ile çocuğun zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimlerinde aktif rol alırlar.

 

 

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünün Yaptığı Çalışmalar

 

Öğrenciye Yapılan Yönelik Yapılan Çalışmalar

 

Oryantasyon Süreci

 

Okul öncesi eğitime başlama dönemi hem çocuk hem de ebeveynler açısından önemli ve zaman zaman zor bir süreçtir. Ailesinden belki de ilk kez ayrı kalan çocuk için bulunduğu ortama güven duyması ve mutlu olması oldukça önemlidir. Okul öncesi psikologları bu zorlu süreçte çocuklara ve ailelere destek olmaktadır.

 

 

Oyun Terapisi Çalışmaları

 

Oyun terapisi eğitimlerinde duygu ve beden çalışmaları oldukça önemlidir. Çocukların kendi ve başkalarının duygularını anlayabilmeleri, ifade edebilmeleri ve düzenleyebilmeleri için grup oyunlarıyla çocukların iç dünyalarına ışık tutmak ve iç görü kazanmalarına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

 

 

Doğal Gözlem

 

Okul öncesi dönemde, çocukların kendilerini en doğal şekilde ortaya koydukları süreç, sınıf ortamındaki oyun oynama süreçleridir. Doğal davranış gözlemi, öğrencimiz hakkında sosyal ve iletişim becerileri konusunda bilgi sağlar. Edinilen bilgi, öğretmen ve aile ile paylaşılır. Çocuğun güçlü ve geliştirilmesi gereken yönleri belirlenir. 

 

 

Test ve Envanterler

 

Çocukların genel gelişimlerini takip etmek ve psikolojik süreçleri anlamak adına test ve envanterler okul psikoloğu tarafından çocuklara uygulanmaktadır. Bu testler görsel algı ve hafıza, dikkat, okul olgunluğu, alıcı dil gelişimi ve psikolojik gelişimi değerlendirmeye yöneliktir.

 

 

Öğrenciye Yapılan Yönelik Yapılan Çalışmalar

 

Bireysel Görüşmeler

 

Çocukların gözlemlenmesi ve çocuklarla yapılan çalışmalar sonucunda dönem sonlarında ailelerle bireysel görüşmeler okul psikoğumuz tarafından yapılmaktadır. Birinci dönem çocuğun okula uyumu, genel durumu ve yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verilirken ikinci dönem test ve envanter sonuçları değerlendirilmektedir.

 

 

 

Aile Danışmanlığı

 

Velilerimizin talep ettiği veya birimimizin ihtiyaç duyduğu zamanlarda velilerimizle bireysel görüşmeler yapılmaktadır. Öğrencilerimizin gelişimleri ve problemleri hakkında anne-babalarla bilgi paylaşımda bulunulmaktadır.

 

 

Seminerler

 

Okul öncesi dönemde çocuklarımızın yaşayabilecekleri her türlü problem ve çözüm önerileri hakkında anne babalara bilgilendirici seminerler düzenlenir. Bu seminerler okul psikoloğu ve alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir.

 

 

Aile Bülten Yazıları

 

Her ay internet ortamında paylaşılan ya da ailelere gönderilen bülten yazılarında çocukların gelişim özellikleri, davranış problemleri, iletişim yolları ve anne baba tutumlarına yönelik geniş bir yelpazede bilgilendirici yazılar gönderilmektedir.