KREŞ \ 0-3 YAŞ ÇOCUKLARINDA UYKU

    BEBEK GELİŞİMİNDE UYKUNUN ÖNEMİ

 

Uyku bebeklerin gelişiminde beslenme kadar önemli olan bir unsurdur. 0-3 yaş dönemi zihinsel gelişim ve sağlıklı büyüme için çok kritik bir dönemdir. Bu dönemde bebekler çok hızlı büyür ve gelişirler. Sonraki dönemlerde büyüme ve gelişme hızı düşer. Özellikle beyin gelişimi için 0-3 yaş dönemi hayati önem taşır. Beyin gelişiminin % 80'i bu dönemde tamamlanır ve beyin ölçüsü neredeyse yetişkinlikteki büyüklüğe ulaşır. Bu yüzden bebeğin kesintisiz uyuması önemlidir.

 Uykusunu alan bebekler genelde ağlayarak uyanmazlar.Bebek ağlayarak uyanırsa büyük olasılıkla ''daha uykum var'' demek istiyordur .Uyku sırasında bebeğin çalışmayan kasları da çalışarak enerji depoları yenilenir. Bebek, uyanıkken oyunda öğrendiği bilgileri uyku sırasında organize ederek beynine kaydeder. Böylece beyinde nöronlar arası bağlar oluşur ve güçlenir.

Uyku süresi ve kalitesi bütün bu gelişmelerin olabilmesi için son derece önem kazanır. İyi uyumuş ve dinlenmiş bir bebek, uyku öncesi depoladığı bilgileri hafızasına düzenli bir şekilde kaydetmiş olarak güne daha enerjik başlar.

Bu amaç doğrultusunda kreşimizde uyguladığımız uyku programımız çocuklarımızın gelişimleri ve ayları dikkate alınarak planlanmıştır. Böylece uyanıkken yeni şeyler öğrenmeye daha istekli olup kaliteli oyunlar oynayabilmeleri hedeflenmiştir.

 

 

 

 

 

           ÖZEL BİLGİ KÖPRÜSÜ KREŞİMİZDE  0-3 YAŞ           

     ÇOCUKLARIMIZIN AYLARINA GÖRE  UYKU SÜRELERİ

 

 0-3 AY: Bu dönemde bebeklerimiz günde toplam  18-20 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Uykular gün içinde bölünerek olur.1. ayın sonuna doğru gece - gündüz ayrımını yapabilirler.

 

3-6 AY:  Bu aylarda bebeklerimizin uyku süreleri 15-16 saat arasındadır.Gece uykularının yavaş yavaş azalmaya başladığı ve uyku düzeninin oturduğu aylardır.

 

6-9 AY: Altı dokuz aylık bebeklerimiz 13-16 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.Bunun 10-12 saati gece 2 veya 4 saati de gündüz uykusu şeklinde olmalıdır.

 

9-15 AY: Bu dönemde bebeklerimiz13-15 saat uyurlar  11-12 saati gece 2-3 saati de gündüz uykusu şeklinde olmalıdır.

 

15-24 AY: Bebeklerimizin tek gündüz uykusuna geçtiği dönemdir.11-12 saat gece,2-3 saat gündüz uykusu uyumaları gerekir.

 

24-36 AY:  Bu aylarda bebeklerimiz gündüz 1.5-2 saatlik uykuya ihtiyaç duyarlar. Gece asla beslenmeye ihtiyaç olmadan kesintisiz  11 saat uyuyabilirler.

 

 

ÇOCUK UYKUSUNU ALAMAMIŞSA


*Zihinsel olarak yorgun düşer

*Olaylara doğru tepkiler vermesi güçleşir.

*Fiziksel güç gerektiren aktivitelerde zorlanır.

 

 

UYUMAMAKTA DİRENİYORSA

 

*Sakin ortam ve aktivitelere yönlendirilir.

*Kitap okunur.

*Resim vs yapmasına fırsat verilir.

*Yap boz vs oyuncaklarla oynamasına olanak sağlanır.

*Vücudu kendini dinlendirme fırsatı bulursa gücü geri gelir.